İhracatçılar BirliğiHelal Sertifikası Organik Tarım Eco Cert Organik Tarım
Onun işi organik gıda terziliği

 GÜLÇİN Erdeniz Kenar, 30 yaşında ve Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığı bir işle meşgul: Özel gıda tedarikçiliği. Onun işi organik veya Türkiye’de hiç olmayan yiyecekleri bulmak; incir sirkesi, bergamot kabuğu reçeli, organik kuşkonmaz, organik isli çerkez peyniri gibi... Kenar, kimyasal madde kullanılmadan üretilen, sebzeden meyveye, reçelden bal ve peynire pek çok yiyeceği İstanbul’daki beş yıldızlı otellere satıyor. Gülçin Kenar, işini ‘organik terzilik’ olarak nitelendiriyor: “Özel bir gıdayı firmalardan ve üreticilerden bulup aşçıya götürüyoruz. Biz şefin isteğine uygun ürün üretiyoruz, onun reçetesini uyguluyoruz. Kişiselleştirilmiş ürün hazırlıyoruz.”

Koç Üniversitesi’ni bitirdi

Gülçin Kenar, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olup Bilgi Üniversitesi’nde mastır yaptı. Milano’da stratejik yönetim tasarımı üzerine eğitim gördü. Daha sonra üç yıl boyunca Milano ve Avusturya’da 17 ayrı şirketin farklı alanlarda karlılıklarını artırmaya yönelik onlara danışmanlık yaptı. “Tesadüfler hayatın atomlarıdır” sözü onun için iki kez gerçek oldu. Birincisi yurtdışında danışmanlık yaptığı bir şirketin Türkiye’de iş geliştirmesi çerçevesinde İstanbul’a yaptığı seyahatte hayat arkadaşını buldu. Onunla evlenip Türkiye’de yaşamaya başladı. İkincisi ise kendi şirketini kurma hikayesi...

Kenar, İstanbul’da turizm sektörünü seçti, otellerin banyolarında kullanılan sabun, duş jeli, şampuan gibi ürünler hazırlayan markaların distrübütörlüğünü aldı. Beş yıldızlı bir otele bu işle ilgili toplantıya gittiğinde toplantıda kendisiyle hiç konuşmayan bir kişinin önündeki fotoğraflar onun bugünkü işinin temelini attı: “Konuşmayan kişinin otelin baş aşçısı olduğunu öğrendim. Önünde Malatya Pazarı’nda çekilmiş gibi duran fotoğraflar vardı. Türkiye’de reçelden bala pek çok ürünü istediği gibi bulamadığını anlattı. Mesela reçellerin içindeki meyve oranının düşük, kıvamının genelde jel gibi olduğunu söyledi. Reçel üretmemizi istedi. Bursa’da bir üreticiyle anlaştık ve onun istediği reçelin reçetesine ulaştık. Sonra başka ürünler istedi.”

Bakliyat Adıyaman’dan

Bu, Kenar’ın şirketi Nora Fine Foods’un ilk işiydi. Kenar, zaman içinde İstanbul’daki beş yıldızlı otellerin hepsiyle çalışmaya başladı. Onlar için Manisa’da organik makarna sosu hazırlatıyor, Aydın’da organik salça. Antakya’da patlıcan, domates ve ceviz reçeli ile kırma zeytin; Adıyaman’da bakliyat; Samsun’da pirinç ve bal, Trabzon’da yabanmersini; Denizli’de moral mantarı; Adapazarı’nda bin ayrı mandırada isli çerkez peyniri ürettiriyor.

Bu ürünlerin yapıldığı yerler küçük atölyeler. Yılda 16 ton bal, 300 kilo biber, ayda dört ton organik tavuk tedarik ediyorlar. Bu ürünlerin analizlerini de Almanya’da tam teşekküllü bir laboratuarda yaptırıyorlar.

Kanser hastası kuşkonmaz istemişti

Nora Fine Foods’da kişiye özel organik gıda da buluyor. Örneğin organik bal istedinizde, şirkete bunu bildirmeniz yeterli. Gülçin Erdeniz Kenar “Daha çok toptan verdiğimiz için çok fazla kişi gıda talebinde bulunmadı. Annesi kanser hastası olan bir kadın bizi aramıştı. Doktor, annesi için kuşkonmaz önermiş ama kendisi hiçbir yerde bulamamış. Bizden bu sebzeyi talep etti. Bir kişi kestane balı istedi, Artvin’den getirttik. İsteyenler için organik tavuk da temin ettik” diyor.

Kırmızı et ve peynir bulmak çok zor

GÜLÇİN Erdeniz Kenar, en zor bulunan organik yiyeceğin kırmızı et olduğunu söylüyor: “Türkiye’de organik kırmızı et ile süt ve süt ürünleri bulunmuyor. Çünkü organik yem tedarik etmek zor olduğundan et de bulamıyorsunuz. Bir restoran düşünün, haftada 25 kilo bonfile tüketiyor. İri bir hayvandan dört kilo bonfile çıkıyor. Geri kalan kısmını kullanacak bir tedarik zincirinizin de olması lazım. Biz belirli bir satış kanalıyla uğraştığımız için yapamıyoruz. Organik peynir ise pahalıya maloluyor. Mesela bir kilo Ezine peyniri 20 liraysa bunun organik olanının fiyatı 60 liraya çıkıyor. Bir kilo peynire kim 60 lira verir!” İNCİ DÖNDAŞ